2024 елның 24 марты – Бөтендөнья туберкулезга каршы көрәш көне.

2024 елның 25 марты, дүшәмбе

Ел саен 24 мартта Бөтендөнья сәламәтлек саклау оешмасы инициативасы белән Бөтендөнья туберкулезга каршы көрәш көне үткәрелә.

Татарстан Республикасында 2023 елда авыру күрсәткече 100 мең кешегә 22 тәшкил иткән (881 яңа очрак), бу 2022 ел дәрәҗәсеннән 9,5% ка түбәнрәк (100 мең кешегә 24,3 яки 971 очрак).

Татарстан Республикасында туберкулез белән авыру дәрәҗәсе уртача федератив күрсәткечтән (РФ – 31,1) 29,3% ка һәм Идел буе федераль округы буенча күрсәткечтән (Идел буе федераль округы – 31) 29% ка түбәнрәк.

Чистай районында авыру күрсәткече 100 мең кешегә 18,95 тәшкил итте (14 яңа очрак), бу 2022 ел дәрәҗәсеннән 30,33% ка югарырак (100 мең кешегә 14,54%).

Эпидемиологик күрсәтмәләр буенча (туберкулез белән авыру билгеләре булу-булмавына карамастан) профилактик медицина тикшерүләре елына 1 тапкыр үткәрелә:

1. сулыш органнарының, ашказаны-эчәк трактының, учеполовой системасының хроник специфик булмаган авырулары белән авыручылар;

2. диабет белән авыручылар;

3. онкогематологик авырулар белән авыручылар;

4. кортикостероид, нур, цитостатик һәм иммуносупрессив терапия алучы кешеләр

5. чит ил гражданнары һәм гражданлыгы булмаган кешеләр, шул исәптән Россия Федерациясе территориясендә хезмәт эшчәнлеген алып баручылар, качаклар, мәҗбүри күченүчеләр;

6. стационар социаль хезмәт күрсәтү учреждениеләрендә һәм билгеле бер яшәү урыны булмаган кешеләр өчен социаль ярдәм учреждениеләрендә яшәүче затлар;

7. социаль хезмәт күрсәтү оешмалары хезмәткәрләре;

8. балалар өчен шифаханә-курорт оешмалары, сәламәтләндерү, спорт һәм мәгариф оешмалары хезмәткәрләре;

9. медицина оешмалары хезмәткәрләре;

10. азык-төлек продуктларын эшкәртү һәм сату оешмалары, 10 оешма хезмәткәрләре. халыкка көнкүреш хезмәте күрсәтү, суүткәргеч корылмалары хезмәткәрләре;

11. клиник-эпидемиологик күрсәтмәләр буенча транспортка яраксыз һәм аз хәрәкәтләнүче авырулар (кислотага чыдам микобактериядә микроскопик тикшеренү үткәрелә).

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: