Чистайда ТР сәламәтлек саклау министры Марсель Миңнуллин катнашында йомгаклау медицина советы узды

2024 елның 21 марты, пәнҗешәмбе

Администрациянең актлар залында Чистай РҮХ медицина советының йомгаклау хисап утырышы узды.

Медицина советы эшендә Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министры Марсель Миңнуллин, ЧМР башкарма комитеты җитәкчесе Эдуард Хәсәнов, ТР ССМ РКХ баш табибы Рафаэль Шәвәлиев, Чистай РҮХ баш табибы Илдар Хәнифов катнашты.

Утырышка шулай ук структур бүлекчәләр җитәкчеләре, «Чистай РҮХ» ДАССО хезмәткәрләре, ММЧ вәкилләре чакырылган иде. Чистай районының сәламәтлек саклау эшчәнлеге нәтиҗәләре буенча төп доклад белән Чистай үзәк район хастаханәсенең баш табибы Илдар Хәнифов чыгыш ясады. Чыгыш барышында ул утырышта катнашучыларны төп демографик күрсәткечләр белән таныштырды, Чистай үзәк район хастаханәсе эшчәнлегенең өстенлекле юнәлешләре буенча эшенә бәя бирде һәм 2023 елда башкарылган эшенә йомгак ясады.

"Чистай районы халкының гомуми үлем күрсәткече соңгы ике ел дәвамында кими бара. 2023 елда ул 2022 елга карата 2,6% ка кимегән һәм 1 мең кешегә 14,6 тәшкил иткән. Соңгы биш елда бу иң түбән күрсәткеч», - дип билгеләп үтте Илдар Фәрит улы. Хисап чорында Чистай районында 616 бала туган, бу 22 яшьтән 40 балага күбрәк.

Җитәкче билгеләп үткәнчә, гомуми үлем күрсәткече структурасында элеккечә кан әйләнеше системасы авырулары, яман шешләр, эндокрин системасы авырулары өстенлек итә.

"Куратор белән эшләү безгә үлемне киметү буенча бурычларны тормышка ашыру юнәлешендә хәрәкәт итәргә ярдәм итә. Без оештыру, методик, практик, кадрлар ярдәме алабыз", - дип хәбәр итте баш табиб.

Исегезгә төшерәбез, 2023 елның гыйнварында мөһим вакыйга булды һәм төзелгәннән соң яңа кабул итү-диагностика бүлеге ачылды. Бүлек заманча стандартларга туры килә, ашыгыч һәм ашыгыч ярдәм күрсәтү өчен диагностик җиһазлар белән комплектланган. Барлыгы 14 907 кеше медицина ярдәме сорап мөрәҗәгать иткән, 8 220 пациент профильле бүлекләргә госпитализацияләнгән.

Чистай үзәк район хастаханәсе халык арасында профилактика эшенең өч өстенлекле юнәлешен үстерү буенча зур эш алып бара-бу диспансерлаштыру, вакцинацияләү һәм сәламәт яшәү рәвешен пропагандалау турында халыкны мәгълүматлаштыру. Хисап чорында 18 700 пациент тикшерелгән. Баш табиб Чистай үзәк район хастаханәсе поликлиникасы базасында «сәламәтлек саклау»милли проекты кысаларында гамәлгә ашырылган амбулатор онкология ярдәме районара үзәген (ЦАОП) булдыру турында хәбәр итте. Көндезге стационарның 4 койкасы җәелдерелгән, 121 пациент химиотерапия дәвалануы алган, беркетелгән районнардан 582 пациент кабул ителгән.

Илдар Фәрит улы Чистай үзәк район хастаханәсе поликлиникасы базасында медицина-психологик консультацияләр Кабинеты ачылуы турында аерым хәбәр итте. Монда сугыш хәрәкәтләрендә катнашучылар һәм аларның гаилә әгъзалары белән эш алып барыла. Җитәкче хәбәр иткәнчә, 2024 елның гыйнварында хатын-кызлар консультациясе базасында 7 беркетелгән территорияне репродуктив сайлап алу халәтендә хатын-кызларны консультацияләр белән тәэмин итүче муниципаль-ара «кризис йөклелек үзәге» эше оештырылган.

Илдар Фәрит улы авылда медицина ярдәме күрсәтү турында җентекләп сөйләде. "Авыл халкына медицина ярдәме күрсәтүнең уңайлылыгы мәсьәләләрен хәл итү сәламәтлек саклауда өстенлекле бурычларның берсе булып кала. Матди-техник база яңартыла: 2023 елда Югары Кондрата һәм Юлдуз авылларында модуль технологиясе буенча ике ФАП төзелде. 2024 елга Ак Булат авылында ФАПны капиталь ремонтлау планлаштырыла", - дип хәбәр итте ул.

Баш табиб докладында медицина хезмәткәрләренең квалификациясен күтәрү һәм яңа белгечләр җәлеп итү, учреждениенең икътисади эшчәнлеге, гражданнарның ташламалы категорияләрен дарулар белән тәэмин итү, персональләштерелгән медицинаны кертү, халыкның медицина хезмәтләре сыйфатыннан канәгатьлеге һәм башка темалар киң яктыртылды. Докладны тәмамлап, Илдар Фәрит улы 2024 елга төп бурычларга тукталды.

Агымдагы елга төп бурычлар арасында Чистай үзәк район хастаханәсенең баш табибы билгеләп үткәнчә: халыкның гомуми үлем дәрәҗәсен киметү, бала табу һәм балачак хезмәтен камилләштерү, хроник авырулары булган пациентларны диспансер күзәтүенең нәтиҗәлелеген һәм сыйфатын арттыру, кадрлар сәясәтен алга таба үстерү. Шулай ук Илдар Фәрит улы өлкәннәр өчен инфекцион блоклы балалар педиатрия корпусын төзүнең мөһимлеген һәм үзәк район хастаханәсе стационарының ике катлы терапия корпусын капиталь ремонтлауны дәвам итүен билгеләп үтте.

Росздравнадзорның гамәли киңәшләрен кертү турындагы доклад белән баш табибның клиник-эксперт эше буенча урынбасары вазифаларын башкаручы Ангелина Аввакумова чыгыш ясады. Авыл участоклары эше турында гомуми практика табибы Ландыш Абдрахман кызы сөйләде.

Республиканың сәламәтлек саклау министры Марсель Миңнуллин Чистай медицина җәмәгатьчелегенә башкарган эшләре өчен рәхмәт белдерде, шулай ук агымдагы елга төп бурычларны билгеләде.
"Халык сәламәтлеге-безнең сәламәтлек саклау өстенлеге. Эш өчен барысына да зур рәхмәт", - диде Марсель Мансурович.

ТР ССМ РКХ баш табибы Рафаэль Шәвәлиев 2023 елда эш нәтиҗәләре һәм нәтиҗәле хезмәттәшлек турында хәбәр итте. Рафаэль Фирнаялович 2024 елга бурычларны билгеләде һәм алга таба уртак эш планын игълан итте.

Башкарма комитет җитәкчесе Эдуард Рустамович барлык медицина хезмәткәрләренә фидакарь хезмәтләре өчен рәхмәт белдерде һәм Чистай районында яшәүчеләрнең сәламәтлек торышын ныгыту һәм тормыш сыйфатын яхшырту максатыннан алга таба да нәтиҗәле эш теләде. Ул Чистай РҮХ коллективына махсус операция зонасында катнашкан хәрбиләрнең гаиләләренә гуманитар миссия оештыруда ярдәм иткәннәре өчен аерым рәхмәт сүзләрен җиткерде.

Утырыш ахырында ел йомгаклары буенча медицина хезмәткәрләрен бүләкләү тантанасы булды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: