2021 елның 21 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Чистай муниципаль районы башлыгы Дмитрий Иванов капиталь ремонттан соң үзәк район хастаханәсенең стационарында булды.

Чистай РҮХ стационарында-күңелле һәм көтеп алынган үзгәрешләр. Дүртенче һәм бишенче катлар бик зур үзгәрешләр кичерде, бүлмәләрне танып булмый. Танышларыннан-медперсоналның йөзләре генә. Пациентларның монда булу сәбәпләре бик үк уңай булмаса да, аларның йөзендә – шат елмаю. Шартларның күчергән авырулардан соң тиз арада тернәкләнү мөмкинлеге бар. Чистай РҮХнең баш табибы Рәис Мостафин сүзләренә караганда, хезмәткәрләр дә эшкә зур энтузиазм белән киләләр.

- Капиталь ремонт вакытында персонал өчен укулар үткәрелде. Эш башланган вакытка барысы да яхшы әзерләнгән иде. Хәзерге вакытта яңа җиһазларда үзләре өчен күбрәк мөмкинлекләр ачалар. Яхшы эшләү өчен барлык шартлар да тудырылган, - дип ассызыклады Рәис Робертович.

Чистай РҮХнең стационар бинасын капиталь ремонтлау 2017 елда Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов һәм республиканың сәламәтлек саклау министрлыгы ярдәме белән Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты күрсәтмәсе буенча башланды. Бүлмәләр, уникаль тернәкләндерү комплексларын, беренчел кан тамырлары үзәген, шулай ук уңайлы яшәү өчен палаталар белән җиһазландырылган. Чиста бүлмәләр комплексы булган өч заллы яңа операция блогы эшли. Операция бүлмәләрендә нейрохирургия, травматология, хирургия, урология профильләренең төрле операцияләрен, шул исәптән артроскопик, лапароскопик һәм башка төр тыкшынулар кебек операцияләрне башкару өчен заманча җиһазлар урнаштырылган. Бишенче катта пациентлар өчен кардиологик профильдәге пациентлар һәм кан тамырлары үзәге өчен аерым санузеллы заманча һәм матур палаталар җиһазландырылган.

Район башлыгы Дмитрий Иванов Чистай РҮХнең стационарын ремонтлауның сыйфатын бәяләде.

- Район үзәк хастаханәсе стационарына капиталь ремонт ясауның беренче этабы гына тәмамланды. Тикшерү вакытында без пациентның иң заманча тренажерларда инсульттан соң тернәкләнүен күрдек, бу тиз арада яңадан торгызуга ярдәм итә. Алар «Сәламәтлек саклау» илкүләм проекты кысаларында - «йөрәк-кан тамырлары авырулары белән көрәш», - дип билгеләде Дмитрий Алексеевич. - Хәзерге вакытта барлык муниципаль районнарда хастаханәләрне яңадан җиһазландыру, реконструкцияләү эшләре бара. Быел, пандемиягә карамастан, башка катларда ремонтны тәмамлау һәм яңа кабул итү-диагностика бүлеген төзү өчен акча бүлеп бирелгән. Без кешеләр кирәкле медицина ярдәмен иң югары дәрәҗәдә алсын өчен бөтен шартларны тудырырга тиеш.

Хәзерге вакытта Чистай РҮХ стационарында икенче һәм өченче катларны капиталь ремонтлау буенча әзерлек бара. Шулай ук кабул итү-диагностика бүлеге төзелеше дә тулы куәтенә бара.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: