Һава торышының көйсезлегенә карамастан, Чистай районында урып-җыю дәвам итә

2020 елның 22 августы, шимбә

Бу сезонда бөртекле культураларның уңышы яхшы булды. Район хуҗалыкларында урып-җыю эшләре дәвам итә.

Урып-җыю кампаниясе башында аграрийлар иртәдән төнгә кадәр басуларда эшләп, яхшы темп җыйдылар. Әмма узган атнада һәм бу ел башында узган көчле яңгырлар эш барышын сизелерлек тоткарлады. Берничә көннән соң гына игенчеләр яңадан урып-җыюга кереште.

Чистай районында бу сезонда механизаторларга 50 мең гектарга якын бөртекле һәм кузаклы культуралар, 25 мең гектар техник культуралар һәм 13 мең гектарга якын көзге культуралар җыеп аласы бар иде.

Агымдагы чорда (20 августка мәгълүматлар) 26 мең гектардан артык ашлык суктырылган, бу планлаштырылган мәйданнарның яртысын тәшкил итә. Барлыгы 103,2 мең тонна ашлык суктырылган.

– Коеп яуган яңгырлар, дымлылык югары, урып-җыю эшләре темпын тоткарлый, әмма аграрийлар һәр көнне кулланырга тырыша. «Закамье Агро»да яхшы эшлиләр. Аларда планлаштырылган мәйданнарның 60 проценттан артыгы җыеп алынган. «Хузангай " хуҗалыгының да күрсәткечләре начар түгел. Игенчеләр мәйданнарның 42 процентын җыеп алдылар. Лидерлар арасында шулай ук «Чистай»агрофирмасы да бар. Бүгенге көндә биредә, зур күләмдә булуга карамастан, мәйданнарның 30 проценттан артыгы җыеп алынган, – дип сөйли Чистай районы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе начальнигы Александр Ромадановский.

Игенчеләр өчен төп бурычларның берсе-уңышны минималь югалтулар белән җыеп алу. Яңгырлар аркасында бөртек югары дым белән килә.

– Барлык хуҗалыкларда да диярлек киптергечләр бар. Алар ашлыкның дымлылыгы проблемасын хәл итәргә булышалар. Моннан тыш, элеватор да үз хезмәтләрен күрсәтә, – дип билгеләп үтте Александр Александрович.

Шул ук вакытта көзге культураларны чәчү вакыты да җитә. Алар өчен барлык мәйданнар да әзерләнгән. «Чистай» агрофирмасында көзге арыш чәчә башладылар. Шушы көннәрдә хуҗалыклар көзге бодай чәчүгә керешергә планлаштыралар. Быел барлыгы 18 мең гектар мәйданда чәчү планлаштырыла.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: