10 нчы апрельдән 17 нче майга кадәр Татарстанда янгынга каршы махсус режим игълан ителде

2020 елның 3 апреле, җомга

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 2020 елның 1 апрелендәге 242 номерлы карары белән 10 апрельдән 17 майга кадәр республика территориясендә янгынга каршы махсус режим кертелә. Бу чорда янгын куркынычсызлыгын бозган өчен штраф күләме ике тапкыр арта, дип хәбәр ителә ТР Гражданнар оборонасы һәм гадәттән тыш хәлләр министрлыгы сайтында.
Быел янгынга каршы махсус режимның төп үзенчәлеге-коры үләнне һәм чүп-чарны, шул исәптән дача участокларында яндыруны тулысынча тыю. Шулай ук ачык учакта, мангал булу – булмауга карамастан, 1-3 класслы пиротехник эшләнмәләр куллану һәм урман янгыннары куркынычы янаган торак пунктлар территорияләрендә, бакчачылык һәм яшелчәчелек ширкәтләрендә, балаларның ялы һәм аларны савыктыру оешмаларында, экономика объектларында, урман кишәрлекләре белән чиктәш савыктыру оешмаларында, шулай ук урман-парк зоналарында, урман массивлары белән чиктәш торф участокларында һәм ачык территорияләрдә куллану тыела.

ОПР гамәлдә булган вакытта янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен бозган өчен штраф суммасы тәшкил итәчәк:

гражданнарга-2 мең сумнан 4 мең сумга кадәр, вазыйфаи затларга-15 мең сумнан 30 мең сумга кадәр,

юридик затларга-200 меңнән 400 мең сумга кадәр.

Шулай ук исегезгә төшерәбез, COVID-2019 яңа коронавирус инфекциясе таралуга юл куймауга бәйле рәвештә, республикада Үз-үзеңне изоляцияләү режимы гамәлдә, аны барлык татарстанлылар да үтәргә тиеш. Үзегезне һәм якыннарыгызны саклагыз!

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: