Татарстан Росреестры бәяләү эшчәнлеге турындагы законга үзгәрешләр кертү турында

2020 елның 1 апреле, чәршәмбе

Аерым алганда, кадастр бәясе нәтиҗәләре турында бәхәсләрне карау тәртибенә үзгәрешләр кертелде

Шулай итеп, кертелгән үзгәрешләр нигезендә, кадастр бәясен яңадан карау турында гаризаны чираттагы Дәүләт кадастр бәясен билгеләү нәтиҗәләре Бердәм дәүләт реестрына кертелгәннән соң, чираттагы Дәүләт кадастр бәясен билгеләү нәтиҗәләре Бердәм дәүләт реестрына кертелгәннән соң, теләсә кайсы вакытта тапшырырга мөмкин. Элегрәк бу срок БДРНА бәяләүнең дәгъва белдерелә торган нәтиҗәләрен керткәннән соң 5 елдан да соңга калмыйча тәшкил иткән иде.

Моннан тыш, үзгәрешләр карау өчен бирелә торган документлар пакетына да кагылды: хәзер күчемсез милек объектына хокук билгели торган документларның нотариаль расланган күчермәләрен тапшырырга кирәкми.

Шулай итеп, хәзерге вакытта Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсе каршындагы кадастр бәясен билгеләү нәтиҗәләре турындагы бәхәсләрне карау буенча махсус комиссиягә мөрәҗәгать итү өчен кадастр бәясен яңадан карау турындагы гаризага кушымта итеп бирелә:

- күчемсез милек объектының кадастр бәясеннән кадастр бәясен билгеләүнең дәгъва белдерелә торган нәтиҗәләре турында белешмәләр булган ЕГРН дан өземтә; - кадастр бәясен яңадан карау турында гариза күчемсез милек объектына хокукы булган зат тарафыннан бирелгән очракта, күчемсез милек объектына хокук билгели торган яки хокукка таныклаучы документ күчермәсе;;

- кадастр бәясен билгеләгәндә кулланылган күчемсез милек объекты турында белешмәләрнең дөрес булмавын раслаучы документлар, кадастр бәясен яңадан карау турындагы гариза күрсәтелгән белешмәләрнең дөреслеге нигезендә бирелсә; - кадастр бәясен яңадан карау турындагы гариза күчемсез милек объектына карата аның базар бәясен билгеләү нигезендә бирелгән очракта, кәгазьдә һәм электрон документ формасында төзелгән хисап.

Кадастр бәясен билгеләү нәтиҗәләрен яңадан карау (яңа коронавирус таралуны кисәтү максатларында гражданнарны кабул итү буенча Чик чараларны бетергәннән соң) Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсендә түбәндәге адрес буенча кабул ителә: Казан шәһәре, Авангард урамы, 74. Шулай ук сораулар килеп туган очракта(843) 255-25-28, 255-25-23 телефоннары буенча шалтыратырга мөмкин.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсе исегезгә төшерә, закон буенча Кадастр бәясен дәгъваларга мөмкин булган ике нигез бар. Беренчесе: аның кадастр бәясен билгеләгәндә файдаланылган күчемсез милек объекты турында белешмәләрнең дөрес булмавы. Икенчесе: күчемсез милек объектына карата аның кадастр бәясе билгеләнгән датага базар бәясен билгеләү.

Игътибарга

«Россия Федерациясендә бәяләү эшчәнлеге турында "Федераль законга һәм Россия Федерациясенең аерым закон актларына үзгәрешләр кертү турында" № 66 федераль закон 18 март көнне үз көченә керде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: