"Чиста болыннар" тыюлыгы хезмәткәрләре мәктәп укучылары өчен "Кыргый табигать көне" экологик бәйрәм оештырдылар

2020 елның 4 марты, чәршәмбе

3 нче мартта бөтен дөньяда «Кыргый табигать көне» экологик бәйрәм үткәрелә. Бу бәйрәм кыргый фауна һәм флора күренешләренең күптөрлелегенә һәм матурлыгына игътибар итәргә мөмкинлек бирә, шулай ук кеше табигать саклау эшчәнлеге белән шөгыльләнүдән ала торган файда турында хәбәрдарлыкны арттырырга ярдәм итә. Шушы көн кысаларында, «Чиста болыннар» дәүләт табигать тыюлыгы хезмәткәрләре "Камалия" ял итү-үстерү үзәге базасында бәйрәм чарасы үткәрделәр.

Чарага 1 нче урта мәктәп һәм 6 нчы мәктәп укучылары килделәр. Учреждение холлында күргәзмә оештырылган иде, анда теләгән һәркем танып-белү китаплары, кызыклы журналлар белән таныша, ТР Кызыл китабы битләрендә юкка чыга торган үсемлекләр һәм хайваннар төрләрен, шулай ук «Камалия» Республика балалар иҗтимагый үзәгенең клуб формированиеләре җитәкчеләре үз юнәлешләренең эшләрен тәкъдим итә алды. Фил, ташбака һәм сулагай роботлары балаларда аеруча кызыксыну уятты, алар робототехника клубында тәрбияләнүчеләр һәм «IT-Zone»программалаштыру. «ARTист»театр студиясенең өске-тростлы курчаклары рәвешендәге кыргый табигать хайваннары беркемне дә битараф калдырмады.

Тыюлык хезмәткәрләре балалар өчен кызыклы формат эзерләде. «Чиста болыннар»  башлыгы Чебурахтин А.Ю. балаларга үз карамагындагы территория, шулай ук тыюлыкта очратырга мөмкин булган ТР Кызыл Китабы вәкилләре турында сөйләде. «Чиста болыннар»  белгече Гринин Р.В. Чистай муниципаль районының флорасы һәм фаунасы турында сөйләде, видеосюжетлар күрсәтте. Барлык балалар да актив катнаштылар һәм үзләренең күзәтүләре һәм белемнәре белән уртаклаштылар.

Программа ахырында тыюлык хезмәткәрләре интерактив уен үткәрделәр, ул балаларга алган белемнәрен ныгытырга мөмкинлек бирде. Иң актив катнашучыларга истәлекле бүләкләр, Татарстан Республикасының биологик ресурслар буенча Дәүләт комитеты исеменнән грамоталар тапшырылды.

Гомуми саны 72 кеше тәшкил итте. Чараны ММЧ вәкилләре яктыртты

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: