Чистайда коммерциячел булмаган оешмалар өчен белем бирү интенсивы узды

2019 елның 14 августы, чәршәмбе

Бу агымдагы елның ноябрь аенда Казанда узачак социаль ярминкәдә катнашу өчен беренче адым. Ул Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы һәм республика Икътисад министрлыгы ярдәмендә үткәрелә.

Социаль ярминкәгә әзерлек кысаларында Чистай, Алексеевск, Яңа Чишмә, Спас, Әлки, Аксубай һәм Нурлат районнары социаль юнәлешле коммерциячел булмаган оешмалары вәкилләренә коммерциячел булмаган оешмаларның эшлекле компетенцияләрен үстерү һәм тәкъдимнәр, потенциаль Заказчылар һәм бизнес-партнерлар өчен презентация материаллары әзерләү максатында «коммерциячел булмаган оешманың эшлекле активлыгын арттыру механизмнары» белем бирү интенсивын бушлай узу мөмкинлеге бирелде.

Очрашуда Иҗтимагый палата аппараты белгечләре Илья Сурков, һәм Алсу Мөхәрләмова, шулай ук коммерциячел булмаган оешмаларга ярдәм итү буенча ресурс үзәге җитәкчесе Софья Хәсәнова катнашты. Барлык катнашучыларны Чистай муниципаль районы Башкарма комитеты җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Галина Задворнова, Башкарма комитет җитәкчесенең икътисад мәсьәләләре буенча беренче урынбасары Ләйсән Кашапова сәламләделәр.

Белем бирү интенсивын Татарстан Республикасы Эшкуарлыкка ярдәм итү фондының социаль өлкә инновацияләр үзәге (СЮ КБО) Казан федераль университеты белән берлектә гамәлгә ашыра.

Тере әңгәмә барышында экспертлар махсус эшләнгән методик тәкъдимнәр, коммерцияле булмаган оешмалар үсешенең шәхси тәҗрибәсе белән уртаклаштылар.

- Координацияләү, алга таба эшләү һәм ярдәм итү чаралары мәсьәләләре - минем җаваплылык өлкәсе, - дип билгеләп үтә социаль юнәлешле коммерциячел булмаган оешмаларга ярдәм итү буенча ресурс үзәге җитәкчесе Антон Дыганов. Бүген безнең төп бурыч-коммерциячел булмаган оешмалар вәкилләренең алар башкарган эшләргә башка күзлектән каравы. Стереотипны җимерәсе, социаль оешмаларда кул сузган кешеләр эшләмәвен җиткерәсе килә. Алар, намус күзлегеннән башка, керем китерүче эшчәнлек белән шөгыльләнә алалар. Теге яки бу продукцияне җитештереп, хезмәт күрсәтеп, алар, ким дигәндә, үз-үзләрен аклау өчен акча эшли алалар.

- Без проблематиканы өйрәнергә һәм берләшмәләргә адреслы ярдәм күрсәтергә тырышабыз. Без заманча яшь команда буларак барлык элемтә чараларын да кулланабыз, - дип ассызыклады КФУда технологияләр трансферы һәм коммерциализацияләү бүлегенең әйдәп баручы белгече Кусалават Галиев.

Белем бирү интенсивының программасы берничә этапта узды. Танып-белү лекциясен эшлекле уен дәвам итте. Һәркем бераз үзе, үз эшчәнлеге турында сөйләде, кыскача гына үз проектын яклады.

Алда-коммерцияле булмаган оешмаларның проектларны үзгәртү өчен интенсив эш ае.

Нәтиҗәдә, агымдагы елның ноябрь аенда Казанда узачак социаль ярминкәдә Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, Социаль өлкә юнәлешләренә кураторлык итүче Министрлар, муниципаль районнар башлыклары, бизнес-бергәлекләр һәм коммерциячел булмаган оешмалар катнашачак чираттагы очрашу хезмәт итәчәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: