"Тычкан" бизгәген профилактикалау турында

2019 елның 19 июле, җомга

Кулланучылар хокукларын яклау һәм кеше иминлеге өлкәсендә күзәтчелек федераль хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсенең Чистай, Спас, Алексеевск, Яңа Чишмә районнарындагы территориаль бүлеге Чистай районы территориясе бөер синдромлы геморрагик бизгәк табигый чыганагы булып тора, дип искәртә.

Табигатьтәге тычкан бизгәге вирусы резервуар булып тора: катнаш урманнарда яшәүче рыжая полевка, шулай ук кыр тычканы, сары тычканы, гади, йорт тычканы, күсесе черүе, шуңа күрә чир «тычканы» бизгәк дип атыйлар.

Бөер синдромы булган геморрагик бизгәк-вируслар китереп чыгара торган кискен йогышлы авыру. Бөер синдромлы геморрагик бизгәк аеруча куркыныч табигать-чыганак инфекцияләре төркеменә керә. Табигать чыганаклары ГЛПС формалаша яфраклы һәм катнаш урманнарда, урман-дала ландшафтларында.

ТР буенча ЭЭМ ЮХИДИ мәгълүматы буенча республикада үткән тәүлектә 8 юл-транспорт һәлакате теркәлгән, алар нәтиҗәсендә 1 кеше һәлак булган һәм 20 кеше төрле тән җәрәхәте алган. Авырулар санының эпидемик үсеше кимерүчеләр үрчү өчен уңай булган, аларның саны артуга китерә торган елларга туры килә.

Агымдагы елның язгы - җәйге чорына фараз буенча, һава торышы һәм азык шартлары уңай булган очракта, кече Бураш кимерүчеләр санының артуы күзәтелә.

Еш кына кеше тычкан бизгәге вирусы белән зарарланган тузан, шулай ук кимерүчеләр бүлеп чыгарган су, азык-төлек продуктлары, яшелчә һәм җиләк-җимеш кулланган вакытта зарарлана.

Зарарлануны кисәтү максатларында профилактик чаралар комплексын уздыруны тәэмин итәргә кирәк:

Урманга барганда савыт-саба һәм ризыкның шәхси гигиенасын төгәл үтәргә кирәк. Бу максатлар өчен клеенканы кулланырга кирәк.
    Бакча, ярдәмче биналарны, гаражларны, погребларны җыйганда 4 каттан марля һәм резин перчаткалар ватно-марля бәйләвечен кияргә киңәш ителә. Урып-җыю вакытында азык кабул итәргә, тәмәке тартырга кирәкми. Биналарны чистарту дезинфекция чаралары кулланып гына дымлы ысул белән үткәрелергә тиеш;
    Шул ук шәхси профилактика чаралары печән, салам ташуда, Урман әзерләүдә, яшелчә җыюда һәм башкаларда да кулланыла.:
    Торак һәм ярдәмче биналар, ишегалды участоклары, бигрәк тә шәхси йорт биләмәләре чүп-чарны вакытында чыгарып булмый.
    Кимерүчеләрнең торак биналарга һәм хуҗалык корылмаларына үтеп керү мөмкинлеген төшереп калдырырга, моның өчен вентиляция отверстиясен металл челтәр белән капларга һәм тишекләргә кирәк.
    Кимерүчеләргә туендырылган яки пычранган продуктлар куллану катгый тыела. Су өчен питья булырга тиеш кипяченой. Азык-төлек продуктларын кимерүчеләр өчен урыннарда сакларга кирәк.
    Төн кунган өчен куаклык булмаган урман участокларын, кимерүчеләрдән азат булган коры җир сайларга кирәк. Печән һәм салам сугымнарын да төн кунарга ярамый.
    Тычкан бизгәген ышанычлы кисәтү өчен дачалар, бакчалар, шәхси корылмалар территорияләрендә барлык мөмкин булган акчалар белән кимерүчеләрне юк итәргә кирәк.
    Бакча-дача участокларын, коттеджларны һәм аның янәшәсендәге территорияләрне санитар халәттә сакларга кирәк: азык-төлек калдыкларыннан, чабылган (җыелган) үләннән, ауган агачлардан, коры-сарыдан һәм төзелеш чүп-чарларыннан чүп-чарны юк итәргә.
    Кулларны сабын белән юу – шәхси гигиена чараларын үтәргә. Бу мөмкин түгел икән, аларны зарарсызландыру өчен төрле формадагы антисептик чаралар: гель, кремнар, эретмә, салфеткалар кулланачак.

Үзегезне саклагыз! Исән булыгыз!

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: