Чистайда яңа завод төзү мәсьәләсе буенча фикер алыштылар

2019 елның 18 июле, пәнҗешәмбе

Бүген "Чистай" индустриаль мәйданчыгында республиканың тармак министрлыклары, ведомстволары, эре предприятиеләр вәкилләре булды.

Визит барышында алар индустриаль парк территориясендә яңа завод – табигый газны сыекландыру комплексын төзү өчен сәнәгать мәйданчыгын карадылар.

– Бүген без алга киткән социаль-икътисади үсеш территориясендә булдырылган барлык мөмкинлекләрне күрсәтергә һәм монда табигый газны сыекландыру буенча завод төзү мөмкинлеге турында фикер алышырга телибез, – дип билгеләп үтте «Химград» технополисы генераль директоры Айрат Гыйззәтуллин.

Сәнәгать мәйданчыгында булу кысаларында шулай ук кыска гына табигать газында эшләүче автобуска заправка оештырылган иде. Заправка уңышлы узды.

– Татарстанда газ-мотор ягулыгы базарын үстерү буенча гамәлгә ашырыла торган чаралар безнең коллегалар тарафыннан бәяләнер һәм завод төзелешен башлау буенча кирәкле карар кабул ителер дип өметләнәбез, - дип ассызыклады Айрат Мансур улы.

Шул ук вакытта технополис вәкиле газ-мотор ягулыгын кертү буенча алдынгы технологияләр транспорт предприятиеләре өчен шактый экономия бирә һәм экология өчен куркыныч булып тора, дип билгеләп үтте.

Фикер алышу барышында заводның «Чистай " индустриаль паркы территориясендә урнашуының өстенлекләре билгеләнде.

- Чистай республиканың географик үзәге булып тора, бу яхшы логистика турында сөйләргә мөмкинлек бирә. Шулай ук индустриаль паркта булдырылган инфраструктура да мөһим роль уйный, өстәмә чыгымнар булмаса, биредә заманча һәм энергия сыйдырышлы производство урнаштырырга мөмкинлек бирә. Шуңа күрә без бу проект тормышка ашсын өчен күп дигәндә эшләячәкбез, – дип белдерде Айрат Гыйззәтуллин.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: