Чистайда канкойгыч сугыш кырында һәлак булган солдат мәетен яңадан җирләделәр

2019 елның 17 мае, җомга

Бүген Каргалы авылында Бөек Ватан сугышы елларында канкойгыч сугышларда һәлак булган солдат мәетен яңадан җирләделәр.

Бу безнең шәһәр өчен уникаль вакыйга булды. Бу бит хәбәрсез югалган дип саналган якташыбызның җәсәдләрен Чистай җиренә кайтарган беренче очрак.

Солдат Әхмәд Вәлиевның мәетен Красноярск һәм Мәскәү эзләнү отрядлары Ржев шәһәреннән ерак түгел канкойгыч сугыш урынында таптылар.

Ульяновскидан " Набат» хәрби-патриотик үзәгенең туганнарын эзләү буенча координатор Алена Маньшина якыннарын тиз арада таба алды. Батырларча һәлак булган 196 танк бригадасы сержанты Әхмәд Вәлиев гаиләсе инде кайчан да булса туган җиренә килә алыр дип өметләнмәде һәм аның җәсәдләренең шат булуын белгәч.

– Безнең өчен бу бик дулкынландыргыч булды. Һәм без туганнарыбызны кадер-хөрмәт белән күмәр өчен барысын да эшләргә тырыштык, – дип билгеләп үтте һәлак булган солдатның якыннары.

Туганнардан тыш, сугышчының истәлеген искә алырга һәм кабердә катнашырга район җитәкчелеге, «Выстрел» эзләү отряды, хәрби комиссариат, авыл халкы, Каргалы гимназиясе укучылары һәм башкалар җыелды.

- 74 ел Җиңү салюты прогремелгәннән бирле узды. Әмма бөек полководец билгеләп үткәнчә, сугыш соңгы солдат күмелгән вакытта тәмамланмаган, – дип билгеләп үтте Чистай муниципаль районы Советы Аппараты җитәкчесе Равил Мәзгутов. - Эзләү отрядларына, шул исәптән «Выстрел» Чистай отрядына да, шундый игелекле эш белән шөгыльләнүләре өчен зур рәхмәт әйтәсе килә.

77 елдан соң соңгы юлга совет солдаты Әхмәт Вәлиевны озаталар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: