Үзмәшгульләр сорауларына җаваплар

2019 елның 15 мае, чәршәмбе

Үзмәшгульләрнең пенсия исәпләү өчен хезмәт стажы бармы?

Һөнәри керемгә салым пенсия иминиятенә мәҗбүри иминият взносларын түләүне күздә тотмый. Фиксацияләнгән дә, минималь взнослар да юк. Шуңа күрә махсус салым режимында үзмәшгульлек итеп эшләү чоры да хезмәт стажы буларак исәпкә алынмый һәм пенсия билгеләүгә йогынты ясамый.

Әмма профессиональ табыш алырга һәм бер үк вакытта хезмәт килешүе буенча эшләргә була. Мәсәлән, фатир тапшырырга һәм әлеге керемнәрнең 4% түләргә. Шул ук вакытта эш бирүче хезмәткәр өчен иминият взносларын гадәти тәртиптә түли. Хезмәт килешүе буенча эшләү чоры, хәтта һөнәри керемгә салым түләү белән туры килсә дә, хезмәт стажына исәпләнә.

Шулай ук пенсия иминиятенә иминият взносларын ирекле түләп була. Бу очракта мондый взнослар түләнгән чор пенсия билгеләү өчен стаж билгеләгәндә исәпкә алыначак. Взнослар суммасы һәм түләү тәртибе «Россия Федерациясендә мәҗбүри пенсия иминияте турында " 2001 елның 15 декабрендәге 167-ФЗ номерлы Федераль законның 29 статьясында билгеләнгән. 2019 елда иминият стажының тулы елын алу өчен 30 мең сумга якын акча түләргә кирәк. Аз күләмдәге акчаны түләгәндә исәпкә алына торган иминият стажы кимиячәк.

Һөнәри керемгә салым барлык кертемнәрдән дә хисапка түләргә туры киләчәк?

Юк, профессиональ керемгә салым законга салым салу объекты булган һәм «минем салым»кушымтасындагы чекларны формалаштырганда чагылган керемнәр генә салына. Шулай ук керемнәр вәкаләтле банк яки электрон мәйданчык операторы тарафыннан автоматлаштырылган режимда исәпкә алынырга мөмкин, әгәр салым түләүче моңа ризалык биргән булса.

Махсус салым режимы счет һәм карталарга барлык керемгә салым исәпләүне күздә тотмый.

Әгәр счетка бүләк сыйфатында акча кергән яки бу кредитны кире кайтару икән, мондый кертемнәр бөтенләй салымга салынмый. Өстәвенә, бу профессиональ керемгә салым салу объекты түгел. Шул ук хезмәт хакына да кагыла: ул эш бирүчеләрдән НДФЛ салына, ә бу кертемнәрдән һөнәри керемгә салым түләргә туры килмәячәк.

Аламы алырга акча нче клиентларга наличными?

Әйе, була. Чикләүләр ысулы буенча акча кабул итү клиентлар һәм сатып алучылар юк. Алар ала керергә картасын, банк хисабына, аша түләү системасы яки наличными.

Интернет аша эшләгәндә махсус кисемләрдән файдаланырга рөхсәт итәме?

Әйе, махсус салым режимын читтән торып эшләгәндә кулланырга мөмкин. Мәсәлән, клиентларны мөстәкыйль эзләргә, социаль челтәрләрдән заказлар алырга, электрон мәйданчыкларда эшләргә, подписка буенча хезмәтләр сатарга, консультация бирергә була. Шул ук вакытта махсус салым режимын куллануның төп шартлары үтәлергә, ә һәр керемгә чек формалаштырырга һәм аны түләүче итеп җибәрергә кирәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: